Megtörte a csendet a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke: mindenki álszent módon bánt az oroszokkal

Oroszország visszatérhet a nemzetközi sportéletbe – árulta el Kirsty Coventry.

Hamarosan egyszeri genetikai teszten kell átesniük a női atlétáknak, hogy részt vehessenek női versenyeken. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség olyan tesztszolgáltatót fog megbízni, amelyik képes elvégezni non-invazív vagy szárazvérfolt-elemzéseket.
„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megvédjük a női szakágat” – jelentette ki a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (World Athletics, WA) brit elnöke, Sebastian Coe a szervezet Indiában tartott ülését követően. Éppen ezért
hamarosan egyszeri genetikai teszten kell átesniük a női atlétáknak, hogy részt vehessenek női versenyeken.
Coe azt is elmondta, hogy nemsokára megszövegezik a döntést, és olyan tesztszolgáltatót fognak megbízni, amelyik képes elvégezni non-invazív (azaz behatás mentes) vagy szárazvérfolt-elemzéseket.
Előbbinél szájüregből gyűjtenek mintát, utóbbinál egy kis vércseppet vesznek ujjbegyből, hagyják megszáradni a tesztkártyán, és úgy folytatják le az elemzést.
A női sportolóknak pályafutásuk során egyetlenegyszer kell átesniük ezen a teszten, hogy bebizonyosodjon, nincs bennük férfiakra jellemző gén.
Jelenleg a WA tiltja transzneműeknek, hogy női versenyeken induljanak, illetve bizonyos esetekben feltételhez köti, és tesztoszteronszint csökkentő hormonok szedését írja elő. A témáért felelős munkacsoport februárban megállapította, hogy a mostani szabályok nem elég szigorúak, és arra a következtetésre jutott, hogy a férfinak született sportolók előnyben részesülhetnek nőkkel szemben még akkor is, ha nem estek át férfi pubertáson.
Érdekesség, hogy a Paraatlétikai Világszövetség közben nem sokat foglalkozik biológiai kérdésekkel: a szabályaik szerint az a nő, akit a jog annak ismer el. Az olasz Valentina Petrillót a születésekor nemi jegyei alapján férfiként azonosították, ám mégis ő volt a paralimpiák történetének első nyíltan transznemű sportolója. A párizsi paralimpián nagy vitákat gerjesztett a látássérült atléta indulása, aki 2019-ben váltott nemet. Petrillo végül nem jutott be a 400 méteres női síkfutás döntőjébe.
Visszatérve Sebastian Coe-ra, aki ismételten hangsúlyozta: elkötelezett az olimpiai bajnokok pénzdíjának emelése mellett. A 2024-es ötkarikás játékokon atlétikában először jutalmazták az aranyérmeseket, fejenként 50 ezer dollárral (jelenlegi árfolyamon 18,53 millió forint). Az elnök megígérte, a 2028-as Los Angeles-i olimpián már az ezüst- és bronzérmesek is kapnak pénzt.
A World Athletics egyébként nem változtat az ukrajnai háború miatt kitiltott orosz és fehérorosz versenyzők szereplésével kapcsolatos álláspontján: a két ország sportolói továbbra is egyénileg, semleges színekben, szigorú feltételeknek megfelelve indulhatnak nemzetközi viadalokon.
(MTI/ Mandiner)
Ezt is ajánljuk a témában
Oroszország visszatérhet a nemzetközi sportéletbe – árulta el Kirsty Coventry.
Nyitókép: Nelson Almeida / AFP